1 stycznia 2023 zrealizowaliśmy kolejne działania z zakresu rozwoju Apostolatu Eucharystycznego w Parafii św. Bartłomieja w Lginiu.

Na wszystkich Mszach świętych wygłoszona została nauka ukazująca związek sakramentu Eucharystii z sakramentem małżeństwa.

W wyrażeniu „jedno ciało”, odnoszącym się w Nowym Testamencie do małżeństwa, w oryginalnym języku greckim słowo „ciało” zapisane jest jako „sarks”. W odróżnieniu od terminu „soma”, które oznacza „ciało”, wyrażenie „sarks” oznacza „mięso”.

W nauczaniu Jezusa na temat Eucharystii, zrelacjonowanym przez św. Jana Ewangelistę w szóstym rozdziale jego tekstu, pięć razy występuje termin „sarks”. Jezus dosłownie mówi o konieczności karmienia się (a dosłownie „gryzienia” , bo to właśnie oznacza zapisany tu grecki termin „trogein”) Jego ciałem, aby osiągnąć życie wieczne. Chodzi m.in. o słowa: „Kto spożywa Moje ciało i pije moją krew ma życie wieczne” (J 6 54).

Wniosek jest bardzo prosty i niezwykle istotny: „Nie ma życia sakramentu małżeństwa bez sakramentu Eucharystii„. Tak jak Kościół żyje dzięki Eucharystii, podobnie małżeństwo życiodajne „soki” musi czerpać z Eucharystii. Św. Jan Paweł II napisał: „Można rozpatrywać także inne dobra dla całego społeczeństwa wynikające z jedności małżeńskiej, która jest fundamentem małżeństwa i źródłem rodziny” ( „Rodzina, małżeństwo i wolne związki”, 26 lipca 2000 r. p.28). Nie ma więc życia rodziny bez sakramentu Eucharystii!